Polskie Towarzystwo Alergologiczne razem z Koalicją na rzecz Leczenia Astmy nie ustaje w działaniach na rzecz właściwej opieki nad dziećmi z chorobą alergiczną w placówce edukacyjnej. Od lat mamy świadomość jak ten temat jest ważny – mali pacjenci mają prawo do otrzymania wsparcia ze strony dorosłych w przypadku wystąpienia np. wstrząsu anafilaktycznego czy ataku astmy na terenie szkoły czy przedszkola, a ich rodzice/opiekunowie mają prawo czuć się bezpiecznie, powierzając dzieci wspomnianym placówkom.
21 stycznia odbyło się spotkanie poświęcone powyższej tematyce z Biurem Rzecznik Praw Dziecka, w którym z ramienia naszego Towarzystwa oraz Koalicji na rzecz Leczenia Astmy udział wzięli:
- prof. Radosław Gawlik – Prezydent PTA,
- prof. Marek Kulus – Przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy,
- prof. Zbigniew Bartuzi – przedstawiciel Zespołu PTA ds. opieki nad uczniami z chorobami alergicznymi w szkole,
- Anna Ben Drissi – Dyrektor Zarządzająca PTA i Koordynator Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.
Z kolei Biuro Rzecznik Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko – Dyrektor Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.
Podczas spotkania omówiliśmy kwestie dotyczące zmiany definicji pierwszej pomocy, poprawy dostępności do adrenaliny w autowstrzykiwaczu na terenie placówek oświatowych, zasad podawanie leków dziecku w szkole/przedszkolu oraz przedstawiliśmy opracowane przez naszych ekspertów i wdrożone w życie Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dn. 3 listopada 2022 roku schematy postępowania w przypadku m. in. wstrząsu anafilaktycznego czy ataku astmy u małego pacjenta.
Spotkanie pokazało konieczność ciągłego dialogu i wymiany wiedzy, dlatego liczymy na dalszą współpracę z Biurem Rzecznik Praw Dziecka w tej materii. Mamy również nadzieję na szerokie działania odpowiednich instytucji mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa dzieciom z chorobami alergicznymi na terenie placówek oświatowych. Liczymy również na wsparcie i współpracę z Oddziałami Regionalnymi naszego Towarzystwa w tym temacie.
Ostatnie aktualności
Rezolucja WHO – zintegrowane podejście do zdrowia płuc
Podczas 78. Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA78) państwa członkowskie jednogłośnie przyjęły Zintegrowaną Rezolucję Zdrowia Płuc. Jest to pierwsze kompleksowe zobowiązanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do objęcia
Nowe przepisy – głos eksperta o realnej zmianie dla uczniów z astmą i alergiami
W najnowszym wywiadzie dla Rynku Zdrowia prof. Marek Kulus, przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy i członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, komentuje długo wyczekiwaną zmianę
Piątki z alergologią. Ekspert. Nowa odsłona autorskiego VODcastu PTA
Polskie Towarzystwo Alergologiczne rusza ze specjalnym cyklem autorskiego VODcastu Piątki z alergologią. Ekspert, skierowanym do lekarzy i specjalistów zajmujących się chorobami alergologicznymi oraz chorobami współistniejącymi.
Polskie Towarzystwo Alergologiczne nawiązuje współpracę z MedonetPRO
Z przyjemnością informujemy, że Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Koalicja na rzecz Leczenia Astmy rozpoczyna współpracę z portalem Medonet - popularnym źródłem informacji zdrowotnych oraz MedonetPRO